TrendyMen

Piątek, 19 Września 2014

Idź do: Zdrowie Choroby - porady Przyczyny i badanie niepłodności u mężczyzn
                                    studio-dekor-850x100-NEW-design.jpg                                     

Przyczyny i badanie niepłodności u mężczyzn

Email
631326_hide.jpg

U par starających się bezskutecznie o dziecko w 40% wina leży po stronie mężczyzny.  Przyczynami ograniczenia płodności, bądź niepłodności są uszkodzenia jader, lub zaburzenia związane z jakością plemników.


Przyczyny niepłodności


Do złej pracy jąder może dojść w przypadku uszkodzeń mechanicznych, przebytych chorób ( np. świnka, rzeżączka), a także w przypadku stwierdzenia takich nieprawidłowości, jak skręcenie jąder, żylaki powrózka nasiennego, wodniaki jąder, czy nieprawidłowej budowy prącie.

Zaburzenia spowodowane jakością plemników wynikają min. z trybu życia mężczyzny, czy  niewłaściwej diety. Wymienia się także nadużywanie alkoholu, paradoksalnie jednak rodziny alkoholików posiadają liczne potomstwo.

Na stan płodności wpływają takie choroby ogólne jak: cukrzyca, problemy z trzustką, gruźlica, dolegliwości wątroby, zapalenie nerek, nieprawidłowa funkcja przysadki mózgowej, tarczycy, czy też kory nadnerczy.

Również infekcje przenoszone drogą płciową prowadzą do niepłodności. Powodowane są przez bakterie typu: mycoplasma hominis, czy trachomatis chlamydia, które zmniejszają ruchliwość plemników, przyczepiając się do ich powierzchni.

Diagnostyka niepłodności

Podstawowym badaniem jest skontrolowanie stanów narządów rozrodczych u mężczyzny. Następnie, w kolejności można wyróżnić spermiogram, czyli badanie nasienia, podczas którego ocenie podlega liczba, ruchliwość i inne nieprawidłowości plemnika i płynu nasiennego.

Próbkę nasienia pobiera się podczas masturbacji, po min. 3 dniach wstrzemięźliwości seksualnej, aby wyniki były wiarygodne, gdyż każdy następny stosunek powoduje zmniejszenie liczby plemników. W przypadku, gdyby wyniki wykazały nieprawidłowości, trzeba je wykonać ponownie po upływie 2-3 miesięcy. W razie uzyskania podobnych rezultatów wskazane są dalsze czynności diagnostyczne.Ejakulat powinien mieć objętość od 2 do 5 ml, a na każdy mililitr przypadać od 20 do 300 milionów plemników.  Poniżej tej granicy panuje przekonanie, że mężczyzna jest bezpłodny. Nie wykluczone jednak, że taka ilości czasem jest możliwa do zapłodnienia. Wymagane jest także od 30% do 60% plemników o prawidłowej budowie. Podczas badań oceniana jest ich  ruchliwość, w skali od 1 do 4. Aby doszło do zapłodnienia, przynajmniej 40% musi wykazywać minimalną prędkość 25 l'm/s. Ocenę stanu plemnika i jego kształtu umożliwia morfologia plemników.

Ocena stanu spermy wykaże również stany zapalne, które niewątpliwie mogą prowadzić do bezpłodności lub ją ograniczać. Badanie fizykalne wykonuje urolog. W jego wyniku, rozpoznaniu podlegają takie nieprawidłowości jak: żylaki powrózka nasiennego, czy zmiany gruczołu krokowego.

Poddanie ocenie płynu nasiennego pomoże ustalić jego prawidłowy stan, bądź znaleźć przyczyny wszelkich dysfunkcji w tym zakresie. Podczas wytrysku powinno znajdować się od 2,5 do 5 ml nasienia. Kiedy mamy do czynienia z ilością od 1 do 2,5 ml, możemy mówić o schorzeniu gruczołu krokowego, bądź traktować jako skutek częstych stosunków seksualnych. Natomiast, mniej niż 1 m, to np. sygnał, że w przewodach nasiennych znajduje się jakaś przeszkoda. Zupełny brak nasienia oznacza jego wczesny wytrysk. W takim przypadku zalecane jest badanie moczu, które pozwoli na stwierdzenie tam ich obecności.

Nasienie powinno zostać upłynnione w płynie w przeciągu 20 minut przez odpowiednie enzymy. W przypadku, gdy obserwuje się jego zbyt dużą lepkość można stwierdzić zaburzenia płodności. Brak fruktozy( dodawana jest do nasienia na najądrzach) oraz plemników w ejakulacie, może świadczyć o przeszkodzie w najądrzach. W przypadku deficytu w nasieniu plemników, a obecności samej tylko fruktozy, można mówić o drożności kanalików, ale wskazuje to jednocześnie również na zaburzenia w powstawaniu plemników w jądrach. Natomiast niedrożność przewodu najądrzy może być spowodowana niskim stężeniem enzymu alfa- glukozydazy.

Przyczyn nieprawidłowości w płynie nasiennym może być więcej, np. niski poziom wytwarzanego w jądrach hormonu, zwanego inhibiną B, może sugerować uszkodzenie, albo inne nieprawidłowości kanalików nasiennych.

Badania hormonalne, FSH, LH, prolaktyny i testosteronu, pomagają ustalić kwestę wydolności jąder. Jednak, nawet w przypadku satysfakcjonującego wyniku, nie oznacza, że mężczyzna jest płodny.  W odpowiedzi na normalne stężenie plemników, kanaliki rozrodcze mogą dostarczyć  ich wystarczającą ilość, jednak zaburzenia mogą wystąpić po drodze- w ich dojrzewaniu, bądź w wyniku przeszkody w systemie transportu nasienia. Dysfunkcja ta nie przynależy do hormonów, a powoduje zmniejszenie ich ilości. Natomiast podwyższony ponad normę, tj. 12IU/I, poziom FSH świadczy o niewydolności lub uszkodzeniu jąder.

Biopsje jąder stosuje się w przypadku, gdy w nasieniu stwierdzono brak plemników, a także w przypadku odchylenia od normy poziomu stężenia FSH. Badanie polega na pobraniu wycinka tkanki z jąder, przy znieczuleniu ogólnym, a następnie przeprowadzenie czynności histopatologicznych, w celu wykazania obecności lub braku komórek plemnikotwórczych w jądrach.

Może się także zdarzyć, że system odpornościowy organizmu  będzie rozpoznawał plemniki jako ciała obce, a w konsekwencji je niszczył. Zaburzenia te noszą nazwę autoimmunologicznych.  Może się to objawiać zlepianiem plemników ( aglutynacja).
W celu wykrycia nieprawidłowego przepływu krwi, bądź stwierdzenia żylaków powrózka nasiennego, można przeprowadzić również badanie usg, choć za lepszą diagnostykę uchodzi biopsja jąder, czy ocena obecności plemników.
 
Widać z powyższego wywodu, że przyczyny bezpłodności u mężczyzn są złożone. Uznaje się jednak, że badania są mniej skomplikowane i tańsze niż w przypadku kobiet. Zaleca się  panom, dietę bogatą w selen i cynk, składniki, które są niezbędne do wytwarzania plemników.
W przypadku sztucznego zapłodnienie, wymagane jest minimum 10 milionów plemników w jednym mililitrze nasienia. W razie ich braku, mężczyznę uznaje się za bezpłodnego.

Komentarze (0)

Zapisz się do kanału RRS tego komentarza

Napisz komentarz

pomniejsz | powiększ
security image
Poniżej wpisz kod bezpieczeństwa

busy